Türkiye'deki Kaplıcaların Faydaları


Türkiye'nin kaplıcaları eski çağlardan beri insanlara şifa veriyor. Kaplıcalarda ıslanma tedavi edici olarak kabul edilir ve kronik ağrı da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların tedavisi olarak kabul edilir. Kaplıcalar, doğal Balneoterapi veya su terapisi ile hastalıkların tedavisini sunar. Termal suların sizin için sayısız faydasına bir göz atın:

Kan dolaşımınızı artırır

Kaplıcaların suyu doğal olarak sodyum bikarbonat ve kalsiyum gibi birçok farklı mineral açısından zengindir. Dalış yaptığınızda vücudunuz bu mineralleri emer ve kan dolaşımıyla birlikte oksijen akışı da artar. Kaplıcalardaki canlandırıcı banyolar, hücre oksijenlenmesini, sindirimi ve detoksifikasyon kapasitesini geliştirir. Kan dolaşımındaki iyileşme, hipertansiyon, sinir dengesizliği ve ateroskleroz ile yardımcı olur.

Stresi azaltır ve uykuyu teşvik eder

Kaplıcaların mineral zengini suyu, gergin kasları gevşeterek stresinizi azaltmanıza yardımcı olur. Kendinizi stresten uzak ve sakin hissedersiniz. Ayrıca suyun içindeyken vücut ısısı yükselir ve sudan çıktığınızda soğur. Bu aynı zamanda vücudu rahatlatır ve derin uykunun tadını çıkarabilirsiniz. RMIT Üniversitesi Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Okulu tarafından yapılan bir araştırma, %82'sinin kaplıcalarda banyo yaptıktan sonra daha iyi uyuduğunu buldu.

Ağrıyı hafifletir

Suda, vücudunuz eklemlerin sınırsız hareketine izin vererek özgür ve yüzer hale gelir. Rheumatology International dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre termal banyolar yorgunluk ve ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir. Ağrınız şiddetli olsa bile, suyun içindeyken vücut ağrı reseptörlerini bloke ederek ağrıyı dindirebilir.

Cilt koşullarını iyileştirir

Kaplıcalar, pürüzlü ve kuru cildi pürüzsüzleştiren ve yumuşatan yüksek silika içeriğine sahiptir. Bu, binlerce yıldır çeşitli cilt sorunları yaşayan insanlarda zaman içinde kanıtlanmıştır. Kükürt açısından da zengin olan suda yıkandıktan sonra sedef hastalığı ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları da düzeldi.

Kükürt, kuru kafa derisi, cilt tahrişleri ve enfeksiyonlar gibi durumların tedavisine yardımcı olur. Kükürt vücudun tüm hücrelerinde bulunur ve aynı zamanda cildinizi genç ve esnek tutan kolajen üretmek için kullanılır.

detoksifikasyon

Türkiye'nin kaplıcalarında birkaç kez banyo yapmak, endokrin sisteminizi normalleştirmeye ve otonom sinir sisteminizi tonlandırmaya yardımcı olabilir. Vücudunuzun toksinleri ter olarak atılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bazıları, diğer eser minerallerle birlikte kaplıca suyundaki demir içeriğinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve böylece enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Rehabilitasyon

Birçok terapist, kazalar, stres, sırt yaralanmaları, sırt ağrısı, romatizma, gut ve kalp cerrahisi hastaları nedeniyle fiziksel travma yaşayan insanları rehabilite etmek için artık masajı maden suyu kaplıca tedavisi ile birleştiriyor.

Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya hamileyseniz, kaplıcalarda banyo yapmadan önce doktorunuza danışın. Türkiye'nin kaplıcalarının sağlığa birçok faydası vardır ve stres, travma, detoks, cilt iyileşmesi ve ağrı için doğal bir çaredir.