Saç Ekimi Ameliyatı – Bilmeniz gerekenler?


Saç ekimi, bir cerrahın kafanızın bir bölgesinden saç köklerini çıkaracağı ve saçsız kısım veya saç seyrelmesi olan yere ekeceği işlemdir. Saç dökülmesi oldukça travmatiktir, özellikle de saç dökülmeniz erken yaşta oluyorsa.

Saç dökülmesinin ve kelleşmenin genetik gibi birçok nedeni vardır – babanız saçlarını erken kaybettiyse, sizin saçlarınızın da dökülme olasılığı vardır. Bazen neden bazı ilaçlar veya tedavilerden veya çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Erkek tipi kellik, kadınlarda (nadir de olsa) kellik, erkek ve kadınlarda saç dökülmesi saç ekimi ameliyatı ile başarılı bir şekilde giderilebilir. FUT ve FUE olmak üzere farklı saç ekimi yöntemleri vardır. Bazen, cerrahın kendi Platelet Rich Plasma'nızı kafa derinize enjekte ettiği PRP yöntemi kullanılır.

Saç Ekimi FUT Nedir?

Bu yöntemde cerrah, cildinizin bir kısmını başın yanından veya arkasından kesecek ve ardından tek tek saç köklerini çıkaracaktır. Foliküller kafa derisinin saçsız kısmına yerleştirilir. Ameliyat 4-5 saat sürer ve lokal anestezi altında yapılır. Bu bir ameliyat olduğu için iyileşmesi zaman alır ve ameliyattan sonra ağrı hissedebilirsiniz ve derinin kesildiği yerde iz kalma olasılığı vardır. FUT, ancak kafanızda yeterince saç varsa mümkündür.

Saç Ekimi FUE Nedir?

Bu saç ekimi yöntemi şu anda dünya çapında en popüler olanıdır. Çünkü ameliyata gerek yok. Cerrah, saç köklerini başın arkasından veya yanından veya vücudun diğer bölgelerinden tek tek çıkaracak ve saçsız bölgeye yerleştirecektir. Vücudun herhangi bir bölgesinden saç ekimi yapılabildiğinden, kafanızda daha az saç olsa bile saç ekimini tercih edebilirsiniz. FUE'nin popüler olmasının nedenlerinden biri de budur.

FUE işlemi iz bırakmaz ve neredeyse ağrısızdır. Bu yöntemde daha az komplikasyon vardır. Ayrıca, cerrahın kafa derinizi dikmesini veya içine zımba koymasını gerektirdiğinden daha ekonomiktir. FUE iyileşme süresi çok daha kısadır ve kişi bir veya iki gün içinde işine dönebilir.

Saç ekimi FUE sizin için mi?

FUE ameliyat gerektirmediği için FUE yöntemini FUT yerine tercih edebilirsiniz. Ayrıca daha ekonomiktir ve birkaç gün içinde işinize geri dönebilirsiniz. Diğer bir avantajı da cerrahın ekilen saçların da kalın ve güçlü olması için çekerken daha yoğun, daha güçlü saç kökleri seçebilmesidir.

Saç ekimi size nasıl yardımcı olur?

Yaşlanma veya başka sebeplerden dolayı saç dökülmesi meydana geldiğinde birçok insan kendini üzgün veya rahatsız hisseder ve bazen depresyona dönüşür. Başınızın arkasında bir şey olduğunda, sizi her zaman kelliğinizin veya ince saçlarınızın farkına varır, bu işinizi ve hayatınızı etkiler. Bazı insanlar saç dökülmesi nedeniyle olduklarından daha yaşlı görünürler veya öyle hissederler.

Saç ekimi ile saçlarınızı ve kendinize olan güveninizi yeniden kazanabilirsiniz. Saçlar doğal olarak yeniden uzadıkça daha iyi hissedeceksiniz ve görüntünüzle ilgili endişeleriniz ortadan kalkacaktır. Bu, kendiniz hakkındaki olumlu imajınızı artıracak ve hayatınızın tüm yönleri üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Saç ekiminizden önce mutlaka araştırma yapın ve iyi bir üne sahip bir klinik veya cerrah seçin.