Jinekoloji

 

Bu tıp dalı, rahim, vajina ve yumurtalıktan oluşan kadın üreme sisteminin tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Türk jinekolojik tedavi tesisleri dünyanın en iyileri arasındadır. Özel şikayetinize bağlı olarak jinekolog ameliyat ve/veya ilaç önerebilir.

Jinekolojik sorunlar, kadın genital yollarının işlev bozukluğunu içerebilir ve gonadal bozuklukların belirtilerini gösterebilir. Bu durumlarda, özel hormon tedavileri başlatılır. Yumurtlamayan hastalar için hormonal ilaçlar ve doğum kontrol hapları reçete edilir. Bununla birlikte, çoğu jinekolojik bozukluk cerrahi müdahale gerektirir.

Küretaj ve dilatasyon

Bu cerrahi prosedürde uterusun astarı çıkarılır. Kısmi düşüklere katılmak, rahim aşırı kanaması durumunda teşhis amaçlı rahim duvarından örnek almak veya rahimde bir tür bozukluk göstermek gibi bu işlemin tedavi amaçlı kullanılmasının birçok nedeni vardır.

 

Kolposkopi

Doktor vajina ve serviksi görüntülemek için kolposkop kullanır. Bu, sağlık hizmeti sağlayıcısı pap smear testi veya pelvik muayene sırasında bir anormallik bulursa yapılır. DES maruziyeti ve HPV enfeksiyonuna işaret edebilecek polip, ağır kanama ve genital siğiller ile ilgili durumların teşhis ve tedavisi için kullanılır.

Histerektomi

Bu cerrahi prosedürde gyna, rahmi ve fallop tüplerini, yumurtalıkları ve serviksi ayırır. Histerektomiden sonra bir kadın hamile kalamaz ve çocuk doğuramaz. Prosedürün bazı ilişkili riskleri vardır ve bu nedenle genellikle son seçenek olarak kabul edilir. Çoğu cerrahi prosedür düzensiz kanama, endometriozis ve rahim fibroidlerini tedavi etmek için yapılır.

 

Endometriyal Ablasyon

Herhangi bir kesi veya kesi olmadığı için tam olarak bir ameliyat değildir, doktor bunları vajinadan sokarak belirli bir alet kullanır ve endometriyal tabakayı çıkarır. Bu, bir gün gerektiren basit bir işlemdir ve yalnızca gelecekte hamile kalmayı planlamayan kadınlar bu işlemi tercih etmelidir.

OOferektomi

Bu ameliyat yumurtalıkların alınması için yapılır. Bazen yumurtalıklar işlevsiz hale gelir ve vücudunuzdaki varlığının devam etmesi sağlığınız için zararlı olabilir.

Tüp Ligasyonu

Fallop tüpleri sterilizasyon amacıyla ya çıkarılır ya da bloke edilir. Bu, spermlerin yumurtaları emprenye etmesine veya döllemesine izin verilmeyen süreçtir. Tüp ligasyonu, doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan bir işlemdir ve oldukça etkilidir.

Histeroskopi

Radyasyon Onkolojisi, kanser hücrelerinin DNA'sını yok etmek/hasar vermek için yüksek enerjili radyasyon kullanır. Bu onların bölünme ve büyüme sürecini Histeroskopi, rahminizdeki herhangi bir bozukluğu araştırmak için yapılır. Gine, içeriyi görmek için küçük bir fiber optik kameraya bağlı ince bir tüp yerleştirir. Tüp rahim ağzından girer ve rahim içi patolojisi yapılır. Sonuçlar ameliyatı gösteriyorsa, normal sağlığınızı kazanmak için gerekli cerrahi prosedürden geçmeniz gerekecektir. Histereskopi hem teşhis hem de ameliyat için kullanılır ve vajina kanamasına başarılı bir çözüm sunar.